Spis treści:
   - Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007,
   - Spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawymi,
   - Mikołajki w Naszej szkole,
   - Hej kolęda, kolęda!,
   - Wojewódzki konkurs języka niemieckiego,
   - Ratujemy i uczymy ratować,
   - Pasowanie na ucznia w gogolińskiej "Dwójce",
   - Pasowanie na czytelnika,
   - Pierwszy dzień wiosny w gogolińskiej "Dwójce",
   - Pożegnanie zimy i Dzień Kobiet w klasie IIb,
   - VII Wojewódzki Konkurs Matematyczny,
   - Zwyczaje i obrzędy wielkanocne,
   - Konkurs recytatorski w języku niemieckim,
   - Konkurs poezji jenieckiej,
   - Wyszukane hobby czy przyszłość w uprawie roślin?



Rozpoczęcie roku szkolnego 2006/2007


       4 września nasza szkoła znów zapełniła się po brzegi roześmianymi buziami. Po ponad dwumiesięcznej przerwie w jej murach zadzwonił dzwonek i zasiedliśmy do naszych ukochanych ławek. O godzinie 9 na boisku szkolnym uroczyście odśpiewaliśmy hymn państwowy, a pani dyrektor, jak co roku powitała nas serdecznym uśmiechem i przedstawiła nam nowych nauczycieli: p. Bożenę Sieńczak uczącą matematyki i techniki, p. Monikę Stadnicką, uczącą matematyki i informatyki, p. Dominikę Chabryń, uczącą języka polskiego, p. Katarzynę Soróbkę uczącą przyrody i p. Annę Rosenberg, która przejęła pieczę nad najmłodszymi. Po paru dniach dołączyły do nas dwie panie uczące języka angielskiego: p. Justyna Beleć i p. Maja Legutko.
       Na boisku został również odczytany przez panią dyrektor list od ministra edukacji z życzeniami powodzenia na nowy rok szkolny. Nie zapomnieli o nas także pan burmistrz i ksiądz proboszcz, którzy przybyli na rozpoczęcie roku. Po uroczystym powitaniu udaliśmy się do klas, gdzie naszym długo niewidzianym, jak i nowo poznanym paniom wychowawczyniom opowiedzieliśmy o niesamowitych przygodach wakacyjnych, ale również o tym, jak wspaniale jest wrócić znów do klas. Panie przypomniały nam zasady bezpiecznej drogi do szkoły i tak zaczęliśmy naukę w nowym roku szkolnym 2006/2007.

Do góry


Spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi

       24 września już po raz drugi w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi. Organizatorami było Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych ze Zdzieszowic oraz Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie, która ugościła przyjaciół ze Zdzieszowic, naszych rodziców oraz wszystkich, którzy chcieli pomóc w organizacji i pobawić się w doborowym towarzystwie.
       Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 15 i nie zabrakło na nim radości, śmiechu i świetnej zabawy.
       Nie brakowało też pysznych przekąsek, m. in. ciast, których pełne blachy przynieśli rodzice i gorących zapiekanek zapewnionych przez państwa Okońskich z Gogolina. Na nudę nie było czasu, gdyż popołudnie uświetniły liczne konkursy, np. pokaz mody.
       Mamy nadzieje, że tradycja takich spotkań nie zaniknie i w przyszłym roku znów będziemy razem tańczyć, śpiewać i zajadać smakołyki, za które jeszcze raz dziękujemy wszystkim rodzicom.

Do góry


Mikołajki w Naszej szkole

       3 grudnia w naszej szkole świętowaliśmy Mikołajki. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 15 na sali gimnastycznej, a uczestniczyć mógł w niej każdy. Nasi uczniowie przybyli ze swoimi rodzicami. Oczywiście najważniejszym gościem był św. Mikołaj, który jak zawsze nie zawiódł i przybył z wielkim koszem słodyczy. Swoją obecnością zaszczycił również naszą szkołę pan burmistrz Joachim Wojtala. W tym dniu odbył się także kiermasz, na którym kupić można było niesamowite i przepiękne ozdoby świąteczne wykonane z gipsu oraz bożonarodzeniowe stroiki. Własnoręcznie przygotowali je uczniowie naszej szkoły, dzieci ze świetlic w Malni, Odrowążu, Gogolinie oraz osoby starsze z Klubu Seniora z Gogolina, Terapii Zajęciowej z Krapkowic i z DSS Św. Barbara w Kamionku. Na spragnionych i mających ochotę na małe co nieco czekała kawiarenka, a w niej kawa i ciasto. Dochód uzyskany ze sprzedaży smakołyków przeznaczony będzie dla najbardziej potrzebujących w te święta. Mamy nadzieje, że za rok spotkamy się znowu w takich samych radosnych i świątecznych nastrojach.

Do góry


Hej kolęda, kolęda!

       Śpiewanie kolęd w języku niemieckim stało się już tradycją w PSP nr 2 w Gogolinie. Z dumą możemy powiedzieć, że ten konkurs, który co roku jest organizowany przez nauczycieli j. niemieckiego: p. Aurelię Polywkę, Anetę Porada i Bernadetę Konieczną, cieszy się u naszych podopiecznych dużym powodzeniem. Celem konkursu jest nie tylko pielęgnacja tradycji wspólnego kolędowania, ale i zachęta do samodzielnej pracy, rozwijanie kreatywności i pomysłowości dzieci. Konkurs ten przeznaczony jest dla wszystkich uczniów. Jego uczestnicy są oceniani w kategoriach wiekowych: klasy I - III oraz klasy IV - VI. Zgodnie z regulaminem konkursu każdy uczestnik może zaprezentować jedną lub dwie kolędy. Sam tez decyduje o tym, czy chce zaprezentować kolędy samodzielnie lub w zespole kilkuosobowym, z akompaniamentem czy bez.
       Na konkurs, który odbył się w naszej szkole 23 stycznia 2007 roku, zgłosiło się 22 uczniów. Jury podczas oceny brało pod uwagę przygotowanie uczniów (ich wkład pracy), poprawność fonetyczną, płynność i wyrazistość śpiewanego tekstu oraz zgodność linii melodycznej kolędy z oryginałem. Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom.
       W kategorii klas I - III komisja postanowiła wyróżnić zespół uczniów: Lachowicz Lulię, Patrycję Trojanowską, Agnieszkę Wieczorek oraz Karolinę Wawer.
       W kategorii klas IV - VI pierwsze miejsce zdobył duet w składzie: Julia Mrocheń i Stefania Głąb; drugie miejsce: Karolina Gabor i Monika Nowotny; trzecie miejsce: Dominika Domagała i Justyna Strach.
       Zwycięzcom tego konkursu serdecznie gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział, zaangażowanie oraz ogromny wkład pracy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji tego konkursu.
       Uczniowie uczą się kolęd na lekcjach j. niemieckiego, z roku na rok poszerzając swój repertuar. Kolęd uczą się uczniowie bardzo chętnie. Poznają przy tym i porównują tradycje Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech.

Hej, kolęda, kolęda!

Do góry


Wojewódzki konkurs języka niemieckiego

       Dnia 11.01.2007r. w PSP nr 2 w Gogolinie odbyły się eliminacje gminne Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs przeznaczony jest przede wszystkim dla uczniów klas szóstych, nie zabrakło jednak wśród uczestników przedstawicieli klas piątych.
       Jego celem jest pogłębienie znajomości języka niemieckiego, jego popularyzacja oraz zachęcenie uczniów do pracy samokształceniowej. W eliminacjach gminnych wzięło udział 7 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy ( PSP nr 2 w Gogolinie, PSP nr 3 w Gogolinie, PSP Górażdże, PSP Kamień Śl., PSP Malnia, PSP Zakrzów ). Wszyscy uczestnicy konkursu przybyli wraz ze swoimi opiekunami. Punktualnie o godzinie 900 pani dyrektor PSP nr 2 Jolanta Jaworek powitała wszystkich gości i oddała głos dyrektorowi GZO w Gogolinie panu Julianowi Kuklewskiemu, który dostarczył zamkniętą kopertę zawierającą zestaw zadań konkursowych do etapu miejsko-gminnego, a następnie przekazał ją na ręce przewodniczącej komisji. Zadaniem konkursowiczów było rozwiązanie testu gramatyczno - leksykalnego.
       Poziom zadań był bardzo wysoki - test zawierał archaizmy, nie sprawdzał podstawowych umiejętności komunikacyjnych ucznia, a na sali można było zaobserwować zdenerwowanie spowodowane stopniem trudności testu. Wyniki biorących udział w eliminacjach:

  1. Rafał Korzeniec - PSP Zakrzów (opiekun mgr Aneta Porada)
  2. Agnieszka Schmidt - PSP nr 3 (opiekun mgr Mariola Malkusz)
  3. Weronika Macha - PSP Malnia (opiekun p. Aleksandra Kozioł)
  4. Łukasz Langer - PSP nr 2 (opiekun mgr Bernadeta Konieczna)
  5. Dominika Blaik - PSP Kamień Śl (opiekun mgr Marianna Sochańska)
  6. Filip Steuer - PSP nr 2 (opiekun mgr Bernadeta Konieczna)
  7. Aleksandra Loch - PSP Górażdże (opiekun mgr Benedykta Plicko)

       Niestety żaden z wyżej wymienionych uczniów nie uzyskał wymaganych 80% punktów, które kwalifikują zwycięzców do eliminacji wojewódzkich.
       PSP nr 2 zadbała o organizację konkursu, zapewniając dyplomy i nagrody dla zwycięzców i poczęstunek dla wszystkich gości.

Do góry


Ratujemy i uczymy ratować

       Pod takim hasłem w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie odbywają się w tym roku szkolnym zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkoła realizuje je w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod wyżej wymienionym hasłem. Do programu przystąpiliśmy już w kwietniu ubiegłego roku. Pierwszym jego etapem było przeszkolenie nauczycieli z zakresu udzielania pierwszej pomocy (oprócz szkolenia przeprowadzonego przez WOŚP, w którym uczestniczyli oddelegowani nauczyciele, w naszej szkole przeprowadzono szkolenie rady pedagogicznej, poświecone udzielaniu pomocy). Kolejnym etapem jest szkolenie uczniów. Mimo, że program ten kierowany jest przede wszystkim dla uczniów najmłodszych (kl. I - III), to w naszej szkole postanowiliśmy objąć tym szkoleniem również uczniów klas starszych (IV - VI).
       W okresie od listopada ubiegłego roku w zajęciach uczestniczyło już około 80 uczniów, kolejni uczniowie zostaną objęci szkoleniem w II półroczu. Kursy udzielania pierwszej pomocy prowadzone są podczas zajęć świetlicowych oraz lekcyjnych w wymiarze 3 - 5 godzin dla każdego zespołu klasowego. Mają one charakter informacyjny i praktyczny. Cykl kilkugodzinny daje możliwość powtarzania i utrwalania zdobytych wiadomości i umiejętności, co z pewnością przyniesie w przyszłości wymierne korzyści. Podczas tych zajęć dzieci uczą się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, a więc jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak sprawdzić przytomność poszkodowanego, jak wezwać pomoc, jak sprawdzić oddech, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, jak wykonać oddechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej (na fantomie). Ponadto uczniowie zdobywają podstawową wiedzę medyczną, dzięki której wiedzą m.in., co to jest łańcuch przeżycia.
       Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i nabywają nowe umiejętności. Szczególnie ważne dla nich są ćwiczenia praktyczne, które wykonują na sobie i fantomie. Mamy nadzieję, że umiejętności nabyte podczas tych szkoleń umożliwią uczniom sprawne udzielanie pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ratujemy i uczymy ratować Ratujemy i uczymy ratować

Do góry


Pasowanie na ucznia w gogolińskiej "Dwójce"

       W niedzielę 21 stycznia 2007r. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Gogolinie, jak co roku, wypełniła się pierwszakami przyodzianymi w galowe stroje i resztą uczniów, którzy przybyli świętować Patronalia, dzień Kornela Makuszyńskiego. Kolejny rocznik wstąpił w progi naszej szkoły już we wrześniu, ale właśnie od niedzieli dzieci klas pierwszych zostali pełnoprawnymi uczniami PSP nr 2.
       Zaproszeni goście nie zawiedli i stawili się w nader licznym gronie. Wśród nich nie zabrakło sekretarza gminy, pana Bogusława Leśkiewicza, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, pani Doroty Matauszek, przewodniczącej Rady Rodziców, pani Beaty Bomby oraz rodzin najmłodszych bohaterów dnia.
       Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15.00 w sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu szkoły, klasy IV - VI przedstawiły swoje pogramy artystyczne oparte na motywach twórczości Kornela Makuszyńskiego, przygotowane dzięki pomocy wychowawców. Nie zabrakło zatem Koziołka Matołka, Małpki Fiki Miki, Basi Bzowskiej, Jacka i Placka czy Adasia Cisowskiego. Swoje "pięć minut" miały również odświętnie ubrane pierwszaki, które zaprezentowały program artystyczny i wierszem opowiedziały, czego nauczyły się przez ostatnie pół roku.
       Występy uatrakcyjniły piosenki śpiewane przez zespół wokalny naszej szkoły. Zachwycili nas również uczniowie klas pierwszych, którym na gitarze akompaniowała siostra Angela... w masce Zorra.
       Po pierwszej części programu artystycznego pani dyrektor Jolanta Jaworek, wypowiadając do każdego z pierwszaków słowa: "Pasuję cię na ucznia naszej szkoły" i dotykając go w ramię wielkim ołówkiem, symbolicznie wprowadziła podekscytowanych pierwszoklasistów w poczet uczniów PSP nr 2 w Gogolinie. Starsze koleżanki i koledzy obdarowali ich zaś upominkami.
       Drugą część spotkania wypełniły występy "Iskierek" z Odrowąża, których żywiołowe tańce jeszcze bardziej rozbawiły publiczność. Nasze uczennice natomiast pokazały trudny, lecz perfekcyjnie wykonany układ gimnastyczny przygotowany pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego.
       Cała uroczystość nie obyła się oczywiście bez kamer i fleszy licznych aparatów, dzięki którym pierwszaki na pewno mogły poczuć się gwiazdami.
       Na zakończenie bohaterowie dnia i zaproszeni goście udali się na słodki poczęstunek.

Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia

Do góry


Pasowanie na czytelnika

       Dnia 16 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie.
       Głównymi bohaterami byli oczywiście nasi pierwszoklasiści, którzy zgromadzili się w szkolnej bibliotece, aby zostać pasowanym na czytelnika.
       Całą uroczystość urozmaicił wspaniały występ artystyczny zaprezentowany przez uczennice klas szóstych. Pojawił się m.in. Kopciuszek, Czerwony Kapturek i inne barwne postacie, wszystkim dobrze znane z baśni.
       Między epizodami pani bibliotekarka wprowadzała naszych przyszłych czytelników w świat książek, zachęcając ich do samodzielnych wypraw w niezwykłą i magiczną krainę wyobraźni. W dalszej części spotkania nastąpiła chwila, na którą podekscytowani pierwszoklasiści czekali bardzo długo. Na scenę wkroczyła w towarzystwie krasnali postać starej i wysłużonej KSIĄŻKI, królowej biblioteki.
       Dzieci złożyły uroczystą przysięgę o szanowaniu i odpowiednim traktowaniu książek. Książka wypowiadała do każdego pierwszoklasisty słowa: „Pasuję cię na rycerza książki i mianuję cię jej przyjacielem” stukając w ramię ogromną zakładką. Każdy uczeń otrzymał dyplom symbolizujący przyjęcie w poczet czytelników biblioteki.
       Pod koniec spotkania pierwszaki podziękowały, śpiewając piosenkę, która w ich wykonaniu brzmiała wyjątkowo.

Pasowanie na czytelnika

Nad. Izabela Kaizer

Do góry


Pierwszy dzień wiosny w gogolińskiej "Dwójce"

       Pierwszy dzień wiosny uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie spędzili nietypowo, bo ...w szkole. I nikt nie myślał o wagarach, bo w tym dniu nasi uczniowie hartowali swoje ciała w turnieju halowej piłki nożnej oraz umysły w prześciganiu się na najlepsze transparenty dopingujące ulubione drużyny.








       Jednak zanim zaczęliśmy kibicowanie, wychowankowie gogolińskiej "dwójki" przygotowali wiosenny apel, na którym nie zabrakło radosnych piosenek i skeczy. Rozdano również nagrody za udział w szkolnym etapie XV Wojewódzkiego Konkursu Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci".






       Potem wszyscy zebraliśmy się w hali sportowej, gdzie emocjom nie było końca. Turniej piłki halowej zorganizowany został przez nauczyciela wf, Piotra Jaworka, w ramach ogólnopolskiego programu PZU "Rusz się człowieku. Aktywuj się", do którego niedawno przystąpiła nasza szkoła. Do rozgrywek stanęły cztery zespoły: w czerwonych strojach Media Markt, w zielonych FC Scropio, w żółtych FC Tesco, a w pomarańczowych FC Liderzy. Walka na boisku nieraz miała dramatyczny przebieg, ale niezrównany tryumf wiodła drużyna Media Markt i to ona wygrała cały turniej. Ale przegranych nie było. Każdy z uczestników otrzymał bowiem dyplom oraz pamiątkową "smycz". Królem strzelców został Patryk Polański, a królem bramkarzy Adam Wybraniec. Jak na prawdziwy turniej przystało, nie zabrakło również komentatora sportowego. Jego obowiązki pełnił Natan Weis, zagrzewając publiczność do gorącego dopingu. Rozgrywki pokazały, że uczestnicy znają zasadę "fair play", a publiczność wie, co to jest kulturalny doping. Wszyscy świetnie się bawili, a o wagarach nikt nie myślał. I mimo, że na dworze było zimno i wiosny nie widać, w naszej hali panowała gorąca atmosfera i wiosenny nastrój.







Opracowała: mgr Dominika Chabryń

Do góry

Pożegnanie zimy i Dzień Kobiet w klasie IIb

       12 marca tego roku klasa IIb z wychowawczynią Mariolą Jendrusch przedstawiła dla grupy wiekowej klas I-III inscenizację pt. "Zima". Uczniowie wystąpili w pięknych strojach i mieli wiele rekwizytów, które ubarwiły przedstawienie. Na koniec drugoklasiści wraz ze swoją panią wykonali taniec do piosenki "Biały walczyk".






       Natomiast o godzinie 16.00 przybyły do szkoły mamy uczniów, zaproszone przez swoje pociechy z okazji Dnia Kobiet. Mamy z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedstawienie pt. "Zima", dzieci wygłosiły wiersze i zaśpiewały piosenki tematycznie związane z tym świętem, a wychowawca klasy zrobił wiele pamiątkowych zdjęć. Później każde dziecko wręczyło swojej mamusi samodzielnie wykonaną laurkę -serduszko.






       Po występie wszyscy udali się na słodki poczęstunek. Odbył się również quiz dla mam - "Jaką potrawę moje dziecko lubi najbardziej?" Okazało się, że mamusie wiedzą, co ich pociechy uwielbiają. Impreza była bardzo udana. Mamy zachwycały się występami swoich dzieci, podziwiały ich umiejętności aktorskie, taneczne i plastyczne.

Opracowała: mgr Mariola Jendrusch

Do góry

VII Wojewódzki Konkurs Matematyczny

       24 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu odbył się finał wojewódzki VII Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych. Do finału tego zakwalifikowała się uczennica klasy VI naszej gogolińskiej "Dwójki" Monika Deć, która zajęła zaszczytne IV miejsce, zdobywając 33 punkty na 40 możliwych. Tym samym uzyskała ona tytuł laureata i została zwolniona ze sprawdzianu dla klas VI szkół podstawowych.




       Tydzień później w Sali Herbowej Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Laureaci przybyli wraz ze swoimi nauczycielami oraz rodzicami. Całą uroczystość uświetniała grupa muzyczna z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu.




       Naszej laureatce Monice gratulujemy zajęcia tak wysokiego miejsca i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: mgr Monika Stadnicka

Do góry

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne

       3 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie odbyło się ciekawe spotkanie. W naszym szkolnym kąciku regionalizmu gościła pani Marta Wiora. Tematem pogadanki były zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. W spotkaniu brali udział uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią panią Moniką Stadnicką.







       Pani Marta podzieliła się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa opowiadając, w jaki sposób spędzało się dawniej okres świąteczny. Nie zabrakło opowieści o "żurze", "kadzidłach", wodzie święconej, jak i o tradycyjnych pisankach i lanym poniedziałku. W czasie całego spotkania uczniowie wykonywali małe dzieła sztuki - kroszonki.







       Na koniec klasa serdecznie podziękowała pani Marcie za niezwykle interesujące opowieści i obiecała, że będzie pielęgnować i podtrzymywać zwyczaje i tradycje świąteczne.

Opracowała: mgr Monika Stadnicka

Do góry

Konkurs recytatorski w języku niemieckim

       Dnia 16.04.2007r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie odbyły się eliminacje gminne XIII Konkursu Recytatorskiego "Jugend trägt Gedichte vor - Młodzież recytuje poezję". Konkurs ten na stałe wpisał się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych na naszym terenie i cieszy się bardzo dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VI, gimnazjów i szkół średnich.Celem konkursu jest popularyzacja poezji niemieckojęzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem poezji związanej ze Śląskiem oraz propagowanie piękna żywego słowa.Każdy z uczestników konkursu przygotował do recytacji dwa utwory poetyckie w języku niemieckim. Jeden z dwóch prezentowanych utworów musiał być autorstwa śląskiego poety lub być tematycznie związany ze Śląskiem. Przy ocenie były brane pod uwagę wymowa, intonacja oraz ogólne wrażenie artystyczne.
       W eliminacjach gminnych wzięło udział 17 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy( PSP nr 2 w Gogolinie, PSP nr 3 w Gogolinie, PSP Górażdże, PSP Kamień Śl., PSP Malnia, PSP Zakrzów ). Recytowano utwory Josepha von Eichendorfa, Patrycji Rother, Katarzyny Kubiak, Beaty Lisowskiej Elfriede Uciechy, Klaudie Nol i innych.
       Jury w składzie mgr Benedykta Kurzeja, mgr Ewa Zimon i mgr Ewelina Szulc wyłoniły sześć osób, które zakwalifikowały się do eliminacji rejonowych konkursu w Leśnicy 10.05.2007.

        1. Jenny Andörfer - PSP Malnia ( opiekun p. Aleksandra Kozioł )
        2. Karolina Konieczko - PSP Górażdże ( opiekun mgr Benedykta Plicko )
        3. Joanna Bauer - PSP nr 3 ( opiekun mgr Mariola Malkusz )
        4. Weronika Macha - PSP Malnia ( opiekun p. Aleksandra Kozioł )
        5. Rafał Korzeniec - PSP Zakrzów ( opiekun mgr Aneta Porada )
        6. Stefania Głąb - PSP nr 2 ( opiekun mgr Bernadeta Konieczna)

       Wierzymy, że nasi uczniowie podniosą poziom eliminacji rejonowych, będą mieli także możliwość porównania swoich prezentacji z występami kolegów i koleżanek z okolicznych szkół.

Opracowała: mgr Aurelia Polywka

Do góry

Konkurs poezji jenieckiej

       20 kwietna bieżącego roku W Łambinowicach odbył się XV Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej. Każda szkoła z całego województwa wytypować mogła do udziału jednego uczestnika. Naszych uczniów reprezentował Mateusz Wdowik z klasy Va. Warto dodać, iż Mateusz był jedynym reprezentantem z powiatu krapkowickiego! Do łambinowickiego muzeum Mateusz pojechał wraz z rodzicami i nauczycielką języka polskiego.







       Uczestnicy konkursu wraz z przewodnikiem zwiedzili Łambinowicki Cmentarz Jeńców Wojennych oraz zostali nagrodzeni za udział w recytacji książką i tomikiem poezji.







       Konkurs rozstrzygany był w trzech kategoriach: dla szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii dla szkół podstawowych brało udział 25 uczniów. Jury oceniało dobór repertuaru, ale przede wszystkim interpretację wierszy. Chociaż Mateuszowi tym razem się nie powiodło, to jak stwierdził jeszcze przed ogłoszeniem wyników, na pewno przyjedzie do Łambinowic za rok. Życzymy zatem powodzenia!

Opracowała: mgr Dominika Chabryń

Do góry

Wyszukane hobby czy przyszłość w uprawie roślin?

       "Hydroponika" to pojęcie nie stanowi już zagadki dla szóstoklasistów gogolińskiej Dwójki. Wszystko za sprawą niezmiernie intresującej prelekcji, jakiej dokolnali gimnazjaliści z Gogolina. Niedawni absolwenci odwiedzili mury byłej szkoły, aby podzielić się ze swoimi młodszymi koleżankami i kolegami, wiedzą na temat bezglebowej uprawy roślin na pożywkach wodnych. Z wielkim profesjonalizmem, przygotowali i poprowadzili wykład, połączony z praktycznymi ćwiczeniami. Spotkanie rozpoczęło się krótkim wprowadzeniem teoretycznym w zagadnienie hydroponiki, która, jak się okazuje, umożliwia efektywną hodowlę nie tylko miłośnikom roślin ozdobnych, ale także produkcję roślin w sztucznych warunkach na skalę przemysłową, głównie w szklarniach (szczególnie przydatna jest w uprawie warzyw). Korzyści z uprawy hydroponicznej w porównaniu z uprawą ziemną to m.in. znacznie szybszy wzrost roślin, bo od 200 do 300%. Spektakularnym sposobem na pokazanie efektywności hydroponicznej hodowli roślin, było porównanie róży chińskiej, prowadzonej tradycyjnie, na podłożu glebowym, z tym samym gatunkiem, rosnącym na pożywce wodnej. Różnice w wyglądzie obu roślin, mówiły same za siebie.




       Tym intrygującym wstępem, prelegenci wprowadzili uczniów w część praktyczną spotkania. "Grupa fizjologiczna", wspólnie z ochotnikami spośród słuchaczy, przygotowała pożywkę wodną, z jakże przerażająco brzmiących dla szóstoklasistów nazw związków chemicznych. Każdy chętny uczeń, mógł wnieść swój wkład w sporządzenie mikstury, zbadanie jej parametrów, a następnie zaaplikowanie roślinom. Po "fizjologach", pałeczkę przejęła "grupa medialna", reprezentowana przez cztery gimnazjalistki. Specjalistki od promocji programu, zaprezentowały tabloidy ze zdjęciami dokumentującymi działalność młodych pasjonatów. Na koniec, skromna, ale o niedającej się przecenić roli, "grupa techniczna", zdradziła słuchaczom tajniki organizacji pracowni biologicznej i jej zaplecza, czyli cyt. "słynnej trzynastki". "Technicy" zaprezentowali ponadto, fascynujący patent podlewania roślin, działający na zasadzie zamkniętego obiegu, zasilanego elektrycznie. Jak zauważyli uczniowie, ten pomysł spodobałby się z pewnością urlopowiczom.




       Ambicjom pasjonatów nie ma końca, bowiem w planach mają oni założenie w swojej szkole hydroponicznej uprawy warzyw. Trzymamy zatem kciuki i mamy nadzieję, że i nasi szóstoklasiści połkną bakcyla i dołączą w przyszłości do grona zwolenników hydroponiki.







       Spotkanie uwieńczone zostało wspólną fotografią, a spontaniczne i gromkie brawa, były wyrazem dużego zadowolenia ze strony słuchaczy.





Opracowała: mgr Katarzyna Soróbka

Do góry