Spis treści:
   - Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008,
   - Otwarcie pracowni komputerowej,
   - Dzień Nauczyciela w naszej szkole,
   - Bibliobus,
   - Apel: "Dzień Odzyskania Niepodległości",
   - Andrzejkowe wróżby,
   - Boże Narodzenie dawniej,
   - Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia,
   - Pasowanie na czytelnika,
   - Ślubowanie pierwszaków w gogolińskiej "Dwójce",
   - Zabawa karnawałowa klas I - III,
   - Ferie zimowe w naszej szkole,
   - Sukcesy uczniów gogolińskiej "Dwójki",
   - Powitanie wiosny w "Dwójce",
   - Kolejna rocznica śmierci papieża,
   - Sprawdzian szóstoklasisty,
   - Konkurs recytatorski w języku niemieckim,
   - Dzień Ziemi,
   - Wycieczka klas piątych,
   - Odwiedziny młodszych kolegów,
   - Półkolonie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie.



Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008

       Początek roku szkolnego 2007/2008 nie przywitał nas tak jak jego poprzednik słoneczną, ciepłą pogodą. Na boisku szkolnym zebraliśmy się przy zachmurzonym niebie o godzinie dziewiątej i wysłuchaliśmy przemówienia pani dyrektor, która m. in. przedstawiła nam nowych nauczycieli z języka angielskiego, języka niemieckiego, historii i wf-u.
       W klasach panie wychowawczynie serdecznie nas przywitały i przypomniały nam zasady bezpiecznego zachowania w szkole jak i w drodze do szkoły. Na pierwszoklasistów w salach lekcyjnych jak co roku czekały niespodzianki – rogi obfitości.



[Rozmiar: 77249 bajtów]


[Rozmiar: 91887 bajtów]


[Rozmiar: 88827 bajtów]


       Każdy z nas zaczyna ten rok szkolny z nadzieją zdobycia nowych doświadczeń, samych pozytywnych ocen i mnóstwa sukcesów. I na pewno tak będzie!

Do góry


Otwarcie pracowni komputerowej w naszej szkole

        W piątek 21.09.2007r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie uroczyście otwarto nowa pracownię komputerową, którą szkoła pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Pracownie komputerowe dla szkół”. Przecięcia wstęgi dokonali: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Monika Nowotny, przewodnicząca Rady Szkoły Anna Biela, wiceburmistrz Gogolina Krzysztof Długosz i dyrektor szkoły Jolanta Jaworek. Pracownię poświęcił ks. proboszcz Aleksander Sydor. Następnie uczniowie klasy VI zaprezentowali gościom możliwości nowego sprzętu.



[Rozmiar: 59874 bajtów]


[Rozmiar: 59061 bajtów]


       Nowa pracownia składa się z 10 wysokiej klasy komputerów z monitorami LCD, drukarki laserowej, skanera, laptopa i projektora multimedialnego. Wartość sprzętu to 50 tys. złotych. Komputery zaopatrzone są w system operacyjny Windows XP i program zabezpieczający przed stronami internetowymi zawierającymi treści niepożądane „Opiekun ucznia w internecie”. Rada Rodziców ufundowała ekran projekcyjny. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany nie tylko na zajęciach informatyki, ale także na innych lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych.


[Rozmiar: 27326 bajtów]


[Rozmiar: 60356 bajtów]

Do góry


Dzień Nauczyciela w naszej szkole

       Uczniowie naszej szkoły z okazji "Dnia Nauczyciela" zorganizowali swoim wychowawcom i pozostałym nauczycielom krótkie przedstawienie, w którym podziękowali im za trud, cierpliwość i opiekę okazywaną każdemu uczniowi.


[Rozmiar: 73616 bajtów]


[Rozmiar: 76321 bajtów]


[Rozmiar: 81351 bajtów]

       Nie zabrakło spiewów...


[Rozmiar: 70411 bajtów]

       ...nie zabrakło życzeń...


[Rozmiar: 74084 bajtów]

       ...nie zabrakło drobnych upominków.


[Rozmiar: 81671 bajtów]




Do góry


Biblioteka na kółkach w "Dwójce"

       Piątkowym rankiem 19.10 Szkołę Podstawową nr 2 w Gogolinie odwiedził bibliobus. Dzięki Centralnej Bibliotece Polsko – Niemieckiej Caritas im. Josepha von Eichendorffa nasi uczniowie mogli zapoznać się z jej polskimi i niemieckimi zasobami. W bibliotece na kółkach wszyscy znaleźli coś dla siebie. Każdy mógł sam wybrać, co go ciekawi albo poprosić pracowników biblioteki o pomoc we skazaniu interesującej książki.
       Uczniowie starszych klas chętnie wybierali książki pisane w języku niemieckim, młodsi natomiast decydowali się na te w języku ojczystym. Na pólkach w bibliobusie oprócz obszernych powieści i lektur można było dostać również bajki dla najmłodszych czy książki pełne łamigłówek oraz rebusów.
       Każdy uczeń, który wypożyczył książkę mógł wziąć udział w konkursie. Aby zdobyć interesujące nagrody, dzieci z klas I i II rysowały bibliobus, a z książki, którą wybrały przemalowały najcenniejszy według nich obraz. Dzieci klas III i IV dodatkowo napisały dwa zdania w języku niemieckim, dlaczego przerysowany obraz jest dla nich skarbem, a uczniowie starszych klas napisali wypracowanie na temat: „Odkryłem cos wspaniałego…”
       W konkursie tym nie było jednak przegranych, każdy uczeń, który wypożyczył książkę został obdarowany upominkiem. Mamy nadzieję, że bibliobus jeszcze nie raz zawita do naszej szkoły przywożąc ze sobą papierowe skarby.










Do góry



"Dzień Odzyskania Niepodległości przez Polskę"




        W piątek 09.11.2007r. uczniowie uroczystym apelem uczcili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.






       W krótkim występie przypomnieli tragiczne losy Ojczyzny, począwszy od rozbiorów, poprzez powstania aż do roku 1918.












       Nie zabrakło także pieśni z tego okresu wykonywanych przez szkolny zespół. Apel przygotowała klasa VIa przy współudziale nauczycielki historii Elwiry Mazurek, wychowawczyni Moniki Popiel i nauczycielki muzyki Renaty Kochanowskiej.





Opracowała: mgr J. Jaworek

Do góry



Andrzejkowe wróżby

        W piątek, 30 listopada, biblioteka gogolińskiej dwójki z cichej czytelni zamieniła się w pokój wróżb. Na każdej przerwie międzylekcyjnej, uczniowie mogli dowiedzieć się, co przyniesie im los.









       Chętnych nie brakowało, a wróżki nie mogły narzekać na brak pracy.

       Wszyscy ciekawi tego, co czeka ich w przyszłości, odwiedzali to miejsce i z zaciekawieniem wsłuchiwali się w przepowiednie wróżek. Imię przyszłego męża lub żony, szczęście w miłości, bogactwo, to tylko niektóre z pytań nie pozostawionych tego dnia bez odpowiedzi.









       Atmosfera magii i czarów wyraźnie dawała się odczuć zgromadzonym.
       Trzy dni wcześniej dwójkowicze bawili się na szkolnej dyskotece andrzejkowej. Co to był za tydzień...

Opracował: SU

Do góry



Jak dawniej świętowano Boże Narodzenie?

       W związku z nadchodzącymi świętami, piątoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie postanowili pogłębić swoją wiedzę na temat zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych na Śląsku i 14 grudnia wybrali się z wizytą do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Bierkowicach. Tam najpierw obejrzeli dziewiętnastowieczną chatę. Dawne meble i sprzęty domowe wzbudziły spore zainteresowanie uczniów.





       Nie lada atrakcją okazała się także lekcja muzealna. Dzięki pracownikom muzeum, którzy zostali nam przedstawieni jako gospodarze, uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie i usłyszeć, jak ich babcie i dziadkowie spędzali Boże Narodzenie. Dowiedzieli się, jakie przygotowywali potrawy, jakie dostawali podarunki, a także czego musieli się wystrzegać, aby następny rok przyniósł im pomyślność i zdrowie.
       Spotkanie podzielone było na dwie części. Na początku o tradycjach i przesądach związanych z Wigilią opowiadała po śląsku gospodyni. Dowiedzieliśmy się m. in., że zanim usiądziemy do wigilijnej wieczerzy, powinniśmy zdmuchnąć z krzesła siedzącą na nim duszyczkę oraz że współczesną choinkę zastępowała tzw. podłaźniczka, czyli zawieszona nad drzwiami udekorowana gałązka świerku, chroniąca domowników przed chorobami i złym urokiem, tudzież zapewniająca dobrobyt, zgodę i miłość w rodzinie. Gospodyni zaprezentowała również drewniane zabawki, którymi dorośli obdarowywali dawniej najmłodszych.
       Drugą część lekcji poprowadził gospodarz, a pomogli mu przebrani za kolędników nasi uczniowie. Gwiazdeczki, kłapiący paszczą i spełniający marzenia turoń, Herod, szopkarz, diabeł i muzykanci zaśpiewali kolędę i od gospodarzy, wedle tradycji, otrzymali po cukierku.








       Na zakończenie wszyscy dostali słomiane choinkowe ozdoby i składając sobie życzenia, podzielili się opłatkiem, a nasi piątoklasiści obiecali, że na pewno przyjadą jeszcze do Bierkowic.

Opracowała: mgr D. Hreczka

Do góry


Apel z okazji Świąt Bożego Narodzenia























Do góry


Pasowanie na czytelnika

       W dniu 16 stycznia 2008 roku w bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Gogolinie odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika”. W poczet czytelników tym razem przyjęto 33 uczniów klas pierwszych. Uroczystość przygotowali i poprowadzili uczniowie klas szóstych pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Beaty Kluge. Tym samym najstarsi uczniowie naszej szkoły przekazali swoim młodszym kolegom tradycję i kulturę czytania książek.






       W czasie pasowania dzieci zobaczyły występ artystyczny, podczas którego zostały poinformowane o zasadach obowiązujących w bibliotece jak i poszanowaniu książki. Zaprezentowano najciekawsze tytuły przeznaczone dla pierwszaków. Uczniowie nagrodzili młodych aktorów długimi brawami. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani przez nauczyciela bibliotekarza na czytelnika. Na pamiątkę tej uroczystości „już czytelnicy” otrzymali piękne zakładki.



Opracowała: mgr B. Kluge

Do góry



Ślubowanie pierwszaków w gogolińskiej "Dwójce"

       W ubiegłym tygodniu pierwszoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Gogolinie zostali przyjęci w poczet uczniów. Uroczystość, jak co roku, odbyła się w styczniu, bowiem w tym miesiącu obchodzimy rocznicę urodzin naszego patrona - Kornela Makuszyńskiego. W gronie zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Gogolina - pan Joachim Wojtala, przewodniczący Rady Miejskiej - pan Franciszek Holeczek, przewodnicząca Komisji Oświaty - pani Waltruda Wicher, radny miejski - Waldemar Kroker, ks. Proboszcz Aleksander Sydor, przewodnicząca Rady Szkoły - pani Anna Biela oraz delegacja uczniów wraz z nauczycielką z zaprzyjaźnionej szkoły z Piotrówki.








       Apel rozpoczęliśmy minutą ciszy, aby uczcić pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Mirosławcem. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego obejrzeliśmy występy pierwszaków. Milusińscy pochwalili się m. in. znajomością liter, umiejętnością liczenia oraz wiadomościami na temat ojczyzny. Potem, już tradycyjnie, dyrektor szkoły, Jolanta Jaworek, pasowała każdego pierwszoklasistę na ucznia gogolińskiej "Dwójki", specjalnie przygotowanym na tę okazję wielkim ołówkiem, a koledzy i koleżanki z trzecich klas zwyczajowo obdarowali ich upominkami.












       Po części oficjalnej na scenę wkroczyli wychowankowie starszych roczników i zaprezentowali pouczające widowisko, w którym bohaterowie książki Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc", Jacek i Placek, wędrując przez świat, szukali miejsca, gdzie można leniuchować, nie uczyć się i nie pracować. Marzenie braci o kraju, gdzie nie trzeba pracować, spełnić miał Aladyn. Po drodze chłopcy spotykali postaci znane z literatury dla najmłodszych: Murzynka Bambo, Pinokia czy Dziewczynkę z zapałkami. Ich los pozwolił im zrozumieć, że najważniejsza jest rodzina i z pomocą Aladyna udało im się szczęśliwie powrócić do domu.








       Uczniowie przygotowali barwne kreacje i fantastycznie odegrali swoje role. Występ zakończył arabski taniec czwarto i piątoklasistek przygotowany przez siostrę Angelę.








       O muzyczną oprawę zadbał szkolny zespół wokalny, a przedstawienie urozmaiciły układ taneczny i gimnastyczny opracowane pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego.














       Po apelu bohaterowie dnia wraz z rodzicami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek.



Opracowała: mgr D. Hreczka

Do góry


Zabawa karnawałowa klas I - III

        Nasi najmłodsi koledzy pożegnali ostatnie dni karnawału na balu kostiumowym.








       Tańcom, uśmiechom nie było końca. Każdy uczestnik zabawy świetnie się bawił, a kolorowe kostiumy wirowały jak kolorowe balony wśród rytmów muzyki.





Do góry


Ferie zimowe w naszej szkole

       Ferie zimowe w naszej szkole rozpoczęły się wyjazdem do kina na film pt. "Asteriks na olimpiadzie".






       We wtorek odbył się konkurs plastyczny, a część uczniów udała się na rozgrywki w halowej piłce nożnej do hali przy PSP 3.
       Środa była bardzo ciekawym i pełnym humoru dniem. Najpierw odbyły się wybory Miss i Mistera "Zima 2008" w dwóch grupach wiekowych: klasy I - IV i V - VI, gdzie uczniowie dążąc do zwycięstwa musieli przejść przez szereg konkurencji:
       • pokaz mody (uczniowie losowali zestawy ubrań i starali się w jak najciekawszy sposób je zaprezentować),








       • jedzenie jabłka zawieszone na sznurku i dżemu z talerzyka bez pomocy rąk,





       • konkurs tańca.






       Wszyscy zwycięzcy otrzymali zasłużone nagrody.

       Po wyborach została przeprowadzona "Randka w ciemno" klas IV - VI.






       Pierwsza zwycięska para udała się w romantyczną podróż na Florydę...






       ...a druga para na romantyczną kolację w ekskluzywnej restauracji.






       W czwartek część uczniów udała się na basen, a część na rozgrywki unihoka do hali przy PSP 3.






       W piątek odbyły się Gminne Zawody Pływackie, gdzie szczególnie wyróżnili się: Mateusz Hawryluk (I miejsce), Damian Tylicki (III miejsce ) Iwona Harmansa (III mmiejsce), Seweryn Bomba (III miejsce) Karolina Wawer (II miejsce).






       Wszyscy zwycięzcy otrzymali medale i dyplomy.

Opracowały: mgr K. Konopka oraz mgr P. Operskalska

Do góry


Sukcesy uczniów gogolińskiej "Dwójki"

       W lutym i marcu uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Gogolinie odnieśli kilka znaczących sukcesów na szczeblu gminnym, rejonowym i wojewódzkim. I tak Natalia Żyła i Monika Nowotny z eliminacji gminnych Wojewódzkiego Konkursu Historycznego zakwalifikowały się do finału wojewódzkiego i obydwie uzyskały tytuł finalisty. Do konkursu przygotowywała je pani mgr Elwira Mazurek.



Monika Nowotny i Natalia Żyła - finalistki Wojewódzkiego Konkursu Historycznego


       Pod koniec lutego w Strzelcach Opolskich odbyły się eliminacje rejonowe 53 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasza uczennica Julia Mrocheń zajęła III miejsce w kategorii szkół podstawowych. Opiekunem Julii była pani mgr Dominika Hreczka.



Julia Mrocheń z nauczycielką p.mgr Dominiką Hreczką


       5 marca w gminnm etapie XIII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego uczeń klasy III Maksymilian Zakrawacz zajął III miejsce. Wychowawczynią Maksia jest p. mgr Barbara Wieczorek. Maksymilian zdobył również II miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym Trzecioklasistów.
       Oprócz tego uczeń klasy IIIa Kamil Szampera zdobył I miejsce i puchar w pierwszej, drugiej i trzeciej edycji Grand Prix Gogolina, a Patrycja Kaczmarek, również uczennica klasy IIIa, zdobyła II miejsce w konkursie plastycznym "Europäischer Wettbewerb".



Maksymilian Zakrawacz z dyplomem i nagrodą


       W gminnym Konkursie Śląskiego Berania scenka pt.”Przy skubaniu pierza”, przygotowana przez naszych uczniów pod kierunkiem p. Beaty Kluge, zajęła III miejsce.






       Na niwie sportowej nasi uczniowie także odnieśli wiele sukcesów m.in. zajęli I miejsce w gminie w turnieju Unihoca i II miejsce w turnieju piłki siatkowej przeprowadzonych w ramach "Białej Zimy 2008". Ponadto szkolna drużyna szachistów zajęła II miejsce w zawodach powiatowych.

Do góry


Powitanie wiosny w "Dwójce"

       19 marca 2008 roku uczniowie klasy IVb zaprezentowali społeczności uczniowskiej przedstawienie pt. "Witaj wiosno!"






       Na poszukiwanie wiosny udali się reporterzy Telewizji Regionalnej, którzy 19 marca bieżącego roku gościli w PSP nr 2 w Gogolinie. Tego dnia, mimo że do rozpoczęcia kalendarzowej wiosny pozostały jeszcze dwa dni, zauważyli oni pierwsze oznaki wiosny: zieloną młodą trawkę oraz kilka ptaków, m.in. bociany, skowronki i słowiki, które powróciły do nas z dalekich krajów.






       Jednemu z reporterów udało się również dotrzeć do niedźwiedziej jamy i zaobserwować budzącego się ze snu zimowego niedźwiedzia. Niestety spotkanie z niedźwiedziem nie zakończyło się dla reportera zbyt pomyślnie, gdyż niedźwiedzia wcale nie ucieszył widok człowieka, a wystraszonemu reporterowi nie pozostało nic innego jak ... wziąć nogi za pas!






       W przedstawieniu tym nie mogło się obyć bez tradycyjnego topienia symbolu złej zimy - Marzanny. Aby przyśpieszyć przybycie Wiosny, grupka dzieci wpadła na pomysł, aby zaprosić ją osobiście głośnym okrzykiem: "Zapraszamy ciebie, Wiosno!". Wiosna "pachnąca i bardzo wesoła" stawiła się natychmiast na to wezwanie. Od razu zaproponowała jednak, aby do ich grona zaprosić także słoneczko, deszcz i wiatr. Wszyscy przyszli bardzo chętnie: Słoneczko rozdając dzieciom swe promyki jasnozłote, deszczyk kropiąc dzieci delikatnymi kropelkami. Niestety szybko znudziło się wszystkim towarzystwo deszczu. Musiał on wkrótce opuścić scenę, bo jak stwierdziła wiosna: "Co za dużo, to niezdrowo!". Pomocnym w tym przedsięwzięciu okazał się wiatr, jednak i on zmuszony został później do tego, aby lecieć przed siebie.






       Na scenie pozostały ostatecznie roztańczone dzieci z Wiosną, która jak co roku przynosi słoneczko z ciepłymi promykami oraz daje "zielonych listków (...) bez liku, piosenki ptaków, kwiaty w koszyku....".
       Naszym reporterom udało się odnaleźć wiosnę. A Wam? Uczniowie klasy IVb życzą wszystkim udanego poszukiwania wiosny!

Opracowała: mgr B. Konieczna

Do góry


Kolejna rocznica śmierci papieża





       Uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele uczcili kolejną rocznicę śmierci papieża. Siostra Angela wraz z uczniami przygotowała gazetki szkolne, poświęcone bogatemu życiu oraz sylwetce naszego Ojca Świętego.







Do góry


Sprawdzian szóstoklasistów

       8.04.2008r. szóstoklasiści w całej Polsce pisali sprawdzian na zakończenia szkoły podstawowej. Test obejmował zadania zamknięte i otwarte i sprawdzał, w jakim stopniu uczniowie opanowali podstawowe umiejętności takie jak: pisanie, czytanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Na rozwiązanie wszystkich zadań uczniowie mieli 60 minut. Maksymalnie można było zdobyć 40 punktów. Prace sprawdzą zewnętrzni egzaminatorzy, a wyniki będą znane w maju.










       W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie do sprawdzianu przystąpiło 45 uczniów. Dzieci twierdzą, że zadania nie były zbyt trudne. Test nosił tytuł "Jasne jak słońce" i, oprócz zadań z j. polskiego i matematyki, zawierał także kilka z przyrody i historii.



Do góry


Konkurs recytatorski w języku niemieckim

       Dnia 16.04.2008r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu Śląskim odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego "Jugend trägt Gedichte vor - Młodzież recytuje poezję". Celem konkursu jest popularyzacja poezji niemieckojęzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem poezji związanej ze Śląskiem oraz propagowanie piękna żywego słowa.
        Duży sukces odnieśli uczniowie PSP nr 2 w Gogolinie, którzy pod opieką pani mgr Bernadety Koniecznej ciężko pracowali zagłębiając się w poezję Josepha von Eichendorfa, Manfreda Maia, Janoscha...

        Stefania Głąb z klasy VIa - I miejsce
        Magdalena Tomaszek z klasy VIb - II miejsce
        Krzysztof Janiszewski z klasy VIa - IV miejsce






       Wierzymy, że nasi uczniowie podniosą poziom eliminacji rejonowych, będą mieli także możliwość porównania swoich prezentacji z występami kolegów i koleżanek z okolicznych gmin.

Do góry


Dzień Ziemi


       22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia ludzie w wielu krajach podejmują działania mające na celu promowanie wśród społeczeństwa postaw proekologicznych. W tym roku obchody Dnia Ziemi przebiegają pod hasłem: "Klimat w potrzebie". Problem globalnego ocieplenia jest nie tylko przewodnim tematem ekologów, ale także polityków i ludzi show-biznesu: artystów, aktorów, piosenkarzy...
       "Bądź światłoczuły", "Każdy wie, co robić z ZSEE", "Zróbmy dobry klimat" to tylko niektóre z haseł prowadzonych akcji proekologicznych.
      Prawda jest jednak taka, że najskuteczniej możemy pomóc środowisku, własnymi, pozornie małymi, codziennymi działaniami. Ochrona środowiska zaczyna się bowiem od własnego podwórka. "Zakręcaj, wyłączaj, segreguj !" - wystarczy wcielić te proste słowa w codzienny plan dnia, a uczynią one każdego z nas bohaterem Ziemi.


       W dzień święta Ziemi klasa Va przygotowała dla pozostałych uczniów spektakl poświęcony recyklingowi. Pokazali, jak w prosty sposób, segregując śmieci, można pomóc naszej planecie.






       Akcja rozgrywa się na wysypisku śmieci. W nieco mrocznej atmosferze, pośród leżących dookoła puszek, folii, kartonów oraz szkła i metali, dwie Osoby wywołują ...duchy.
       Pierwszym przybyłym gościem jest Kartka Papieru, która błąka się całkiem bez celu... Prośbę ma tylko jedyną, aby tuż obok, na parkingu, oddano ją do recyklingu.
       Chwilę po Kartce Papieru na wysypisko wbiega Puszka, wołając błagalnie: "Dlaczego nikt nie rozumie, że w tym śmieci tłumie są skarby nieocenione? Puszki aluminiowe muszą być przetworzone! Dlatego tuż obok, na parkingu, oddajcie mnie do recyklingu!"






       Nie trzeba było długo czekać, aż kolejne straszydło zawitało na scenie. Butelka Szklana, dawniej ceniona i droga, obecnie ogarnia ją tylko żal i trwoga. Prośbę ma tylko jedyną, aby tuż obok, na parkingu, oddano ją do recyklingu.
       Życzenia wszystkich zbłąkanych duszyczek zostały spełnione. Znalazły one swoje miejsce w odpowiednich pojemnikach przeznaczonych do segregacji odpadów.






       Niestety, dla ostatniego gościa takiego miejsca zabrakło. Przywiany przez wiatry Karton na mleko, daremnie żebrał i płakał. Nie mógł wiele poradzić na to, że nic nie można z niego zrobić. Właściwie nie wiadomo było, czy to papier czy też folia. Uznany przez Obrońców Środowiska za nic dobrego, ostatecznie zrezygnowano z niego.






Opracowała: mgr K. Soróbka

Do góry


Wycieczka klas piątych

       24 kwietnia klasy piąte odwiedziły Górę św. Anny i Muzeum Czynu Powstańczego, którego zwiedzanie odbyło się w dwóch etapach. Najpierw oglądaliśmy wystawę papug z całego świata oraz film przedstawiający drastyczne i przejmujące sceny z przemytu zwierząt.












       Następnie byliśmy świadkami obrączkowania ptaków i wysłuchaliśmy mnóstwo ciekawostek na temat ich życia, które opowiadali panowie ornitolodzy.












       Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie muzeum i poznawanie historii powstań śląskich.









Opracowała: mgr D. Hreczka

Do góry


Odwiedziny młodszych kolegów

       10 czerwca gościliśmy w naszej szkole grupę sześciolatków z ich młodszymi kolegami z przedszkola nr 3. Uczniowie klasy IIIa pod kierunkiem pani mgr Barbary Wieczorek przygotowali dla nich przedstawienie ekologiczne pt."Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną?". Nasi przyszli koledzy wykazali się umiejętnością czytania i pięknie odpowiadali na pytania dotyczące ochrony przyrody. Zobaczyli nasze klasopracownie, zwiedzili świetlicę i bibliotekę szkolną, w której zainteresowały ich zgromadzone tam eksponaty muzealne. Następnie dzieci przeszły na halę, gdzie mogły pobiegać i bawić się sprzętem sportowym. Sześciolatki podziwiały puchary i dyplomy naszych uczniów, pochwaliły się również swoimi osiągnięciami w różnych dziedzinach. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

Opracowała: mgr B. Wieczorek

Do góry


Półkolonie w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2
w Gogolinie

       W Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Gogolinie w dniach 23.06 - 04.07.2008r. zorganizowane zostały półkolonie. Uczestniczyła w nich duża grupa dzieci, biorąc czynny udział w grach, zabawach i rozgrywkach sportowych.
       Pierwszego dnia w ramach półkolonii odbył się konkurs plastyczny pt."Bezpieczne wakacje". Konkurs ten miał na celu uświadomienie najmłodszym jak ważne jest bezpieczeństwo w trakcie wakacji. To nie tylko czas zabawy, ale i zagrożenia. Osoby, nie biorące udziału w konkursie plastycznym, zajęły się grami planszowymi.
       We wtorek (24.06.2008 r.) zorganizowane zostały zajęcia plastyczne tzw: papieroplastyka. Dzieci mogły w ten sposób zapoznać się z inną formą sztuki. Kontynuacją tego były zajęcia manualne. Starano się pokazać dzieciom jak można zrobić "coś z niczego". Na koniec młodzież wzięła udział w zabawach sportowych (piłka nożna, siatkówka) na szkolnym boisku.
       Kolejny dzień (25.06.2008 r.) rozpoczął się od wielkiej rozgrywki "Mistrz Rumikuba". Emocji było co nie miara, dzieci rozwijały swoją pamięć. Po wysiłku intelektualnym nadszedł czas na wysiłek fizyczny. Uczestnicy zmierzyli swe siły w grze ze skakanką.
       Czwartek (26.06.2008 r.) zapoczątkował konkurs ,,1 z 10”, w którym to koloniści musieli wykazać się dużą dawką wiedzy i refleksu. Zorganizowany później wielki mecz piłki nożnej spotęgował jeszcze bardziej emocje. Rywalizacja nie miała końca, gdyż po widowiskowym meczu przyszedł czas na łamigłówki i rebusy.
     Koniec tygodnia (27.06.2008 r.) zapowiadał się bardzo sportowo, zorganizowano wiele gier i konkursów sportowych.
      30 czerwca przyniósł nieoczekiwane zmiany. Zaplanowany na ten dzień konkurs "Jaka to melodia" został odwołany. Spowodowane to było małą ilością chętnych. W takim układzie dzieci zajęły się grami planszowymi i czytaniem baśni.
       Na środę ( 02.07.2008 r.), zgodnie z harmonogramem, przypadł dzień wyjazdu do kina na film pt."Opowieści z Narnii". Koloniści już od tygodnia z niecierpliwością czekali na ten wyjazd. Trzeba przyznać, że wycieczka była udana.
       Następnego dnia wybraliśmy się na basen. Po przypomnieniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa z uśmiechem na twarzy zawitaliśmy na basenie.
       Ostatni dzień półkolonii przywitał nas niestety deszczem. W szkolnej świetlicy odbyło się czytanie bajek, zostały przeprowadzone różnego rodzaju quizy i zabawy edukacyjne. Rozdane zostały także nagrody, zdobyte w różnego rodzaju konkursach. Na koniec, kiedy się trochę wypogodziło wszyscy poszliśmy na lody i w ten sposób zakończyliśmy półkolonie w PSP nr 2 w Gogolinie.

Opracowała: mgr K. Konopka

Do góry